Svatomartinská sladká tradiční tečka originálně

6 min. čtení

Listopadový čas s sebou opět přináší i svátek svatého Martina a s ním také svatomartinské hody. Všichni dobře známe fenomén svatomartinské husy, která je pomyslným vrcholem této hostiny. Husa je podávána se zelím a čerstvými knedlíky či bramborovými lokšemi. Na stole nesmí chybět ani tradiční svatomartinská mladá vína. Některé domácnosti připravují také předkrm ve formě husích jater na chlebu, některé dávají přednost sladké tečce ve formě svatomartinských rohlíčků. Legenda praví, že v toto magické datum (11. 11.) svatý Martin proměnil podkovy svého koně v pečivo, které rozdával chudým. Sladké rohlíčky či podkovy jsou tedy tradičním dezertem, jehož náplň se napříč regiony různí. Makové jsou klasika, buďte však originální a zkuste s námi jejich méně známou verzi s ořechovo-jablečnou náplní.

 

Svatomartinské tradice v ořechovém kabátu

 

Ořechy jsou oblíbeným doplňkem sladkých pokrmů a svatomartinské rohlíčky na seznamu rozhodně nesmí chybět. Jsou skvělou podzimní ingrediencí nejen svou zemitou chutí, ale také množstvím živin, které překvapí každého milovníka pečení. Mohou se pochlubit obsahem vlákniny, vitaminů (např. vitaminy skupiny B, vitamin E), minerálů a antioxidantů. Radost by z nich mělo i naše srdce. Zdravé tuky včetně omega-3 mastných kyselin obsažené v ořeších totiž pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a mohou tak pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Potěší i vegany a vegetariány, protože jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Zároveň mají nízký glykemický index a nerozhodí vám tak hladinu cukru v krvi[1]. A kdyby vám při pečení náhodou trochu ořechů zbylo, nemáte se čeho bát, protože ve spižírně vám vydrží opravdu dlouho a budete se tak moci těšit na další sezónní pečení.

 

Podzimní jablečná sklizeň

 

Jeden z nejpěstovanějších druhů ovoce ve střední Evropě a sladká svačinka plná vlákniny – to jsou oblíbená jablka. Jejich původ sahá údajně až do dalekého Kazachstánu a pěstovat se začala před více než 4 000 lety. Dnes si můžeme vybrat z více než 7 500 odrůd s jedinečnou chutí, barvou a strukturou. Pyšní se dobrým zdrojem vitaminu C, vlákniny a různých antioxidantů[2]. Podzim je navíc obdobím, kdy jablka zrají a ve velkém se sklízí. V kuchyni se poté skvěle kombinují s dalšími podzimními přísadami, jako je skořice, muškátový oříšek a dýně, a vytvářejí tak harmonickou směs chutí v sezónních pokrmech. Mezi nimi nesmí chybět ani svatomartinské rohlíčky s ořechovo-jablečnou náplní, které si zajisté oblíbíte i vy.

 

Všechno se točí kolem lásky!

 

Magická podzimní chuť ořechů a jablek v křehkém těstě – jak toho lze dosáhnout? Pečlivě vybírejte kvalitní ingredience s láskou, protože právě láska je hlavní ingrediencí každého receptu. A to přesně vědí také výrobci mouk Babiččina volba. Ta si získala důvěru domácích pekařek a pekařů díky své vysoké kvalitě, ve které nedělá kompromisy, a transparentnímu původu surovin. Ty pochází od dlouhodobých lokálních partnerů – českých farmářů, jednotlivců i zemědělských sdružení. Pro veškeré vstupní suroviny jsou nastaveny přísné kvalitativní parametry. Proto využijte při pečení svatomartinských rohlíčků právě špaldovou mouku této značky. Oproti mnohým jiným moukám na trhu je přesně tím, co slibuje – kvalitní moukou, z pravých (prastarých) odrůd pšenice špaldy. Špaldová mouka obsahuje cenné složky z celého špaldového zrna (z obalu, endospermu i klíčku). Dalším plusem špaldových mouk je, že obsahují vysoké množství vlákniny, bílkovin a jiných minerálních látek.

 

svatomartinské rohlíčky

Ingredience

na 18 rohlíčků

  • 200 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
  • 120 ml smetany ke šlehání (30 % tuku a více)
  • 120 g chladného másla
  • špetka soli

Na ořechovo-jablečnou náplň:

  • 100 g mletých ořechů
  • 70 g moučkového cukru
  • 1 nastrouhané oloupané menší jablko
  • trocha skořice
  • 1 lžička rumu
  • část bílku – zhruba lžíce

Na potření:

  • Trocha rumu a rozpuštěného másla
  • Moučkový cukr

Postup

Do velké mísy prosejte mouku, osolte. Nastrouhejte máslo a přidejte šlehačku. Ručně nebo v robotu zpracujte rychle hladké těsto, aby máslo příliš nepovolilo. Těsto je lehce lepkavé, ale další mouku nepřidávejte, takto zajistíte, že budou rohlíčky křehké. Těsto dejte uložit na hodinu do lednice.

Mezitím si připravte náplň, stačí dobře promíchat všechny ingredience.

Těsto po vyjmutí z lednice rozdělte na 6 stejných bochánků. Každý z nich vyválejte do kruhu asi 5 mm silného. Každý kruh rozřízněte na 6 stejných výsečí/trojúhelníků. Do širšího okraje dejte lžičku náplně a zarolujte rohlíček směrem k cípu. Lehce ohněte do tvaru podkovy a stlačte, aby drželo těsto pohromadě.

Skládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě rozpálené na 180 °C cca 20–25 minut do lehce zlatavé barvy. Ještě horké rohlíčky potřete rozpuštěným máslem s rumem a pocukrujte.

 

Markéta Pavelková https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce

redaktorka, fotografka, recenzentka a webová degustátorka :)

moto: "piš o tom cos zažil a ochutnal na vlastní kůži"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora