Bramborový salát – víte, kde se vzala oblíbená štědrovečerní dobrota?

5 min. čtení

Kdo by neznal tradiční bramborový salát? Je součástí štědrovečerní tabule, ale v některých domácnostech se podává i při jiných slavnostních příležitostech a pro vzácné návštěvy. Tento oblíbený pokrm s sebou nese tajemství svého původu, jehož kořeny nejsou jednoznačné. Některé prameny tvrdí, že jeho tradice vyvstaly například v Rusku. Jisté ale je, že tradice bramborového salátu nabrala velké popularity. Abychom vám ulehčili přípravu, nakoukněte do foodora MARKET, kde najdete ingredience potřebné pro váš vlastní kulinářský příběh, anebo se inspirujte receptem na vyhlášený Pánkův bramborový salát.

bramborový salát

Od oplatek až k bramborovému salátu

Štědrovečerní večeři bez bramborového salátu bychom si dnes jen stěží dokázali představit. Ale je pravdou, že tato dobrota nebyla vždy součástí českého vánočního stolu. Své neodmyslitelné místo si získala až po druhé světové válce, v 50. letech minulého století. Do té doby ho nahradily pokrmy skromnější, na které si dnes ani nevzpomene.

Slavnostní večeři zahájily křupavé oplatky namáčené v medu s česnekem a jako druhý chod následovala polévka se smaženým hráškem, houbami a čočkou. Venkovské obyvatelstvo se také hostilo vydatnějším pokrmem známým jako černý kuba, na bázi směsi krup a hub. Ve městech se zase rozšířila novinka v podobě kapra, jehož přípravu známe dodnes. Do té doby se ryba připravovala na „černý způsob“, tedy s ingrediencemi jako je červené víno, perník, sušené švestky, mandle a vlašské ořechy.

Ruský salát od belgického šéfkuchaře

V Moskvě v 60. letech 19.století si belgický šéfkuchař otevřel luxusní francouzskou restauraci Ermitáž. Často připravoval pro moskevské oligarchy slavnostní bankety a při jednom ze svých experimentů připravil bohatý talíř podobný salátu. Tehdejší verze se od té dnešní lišila v ingrediencích ve velkém. Mohli jste si pochutnat na kouscích koroptvích prsou, křepelčích a krevetových ocásků obalených v želatině a majonéze, bramborách a nechyběli ani lanýže, okurky a vejce.

V Domácí kuchařce z roku 1826 se Magdaléna Dobromila Rettigová v Čechách poprvé zmínila o bramborovém salátu, který ani tehdy nevykazoval podobu jakou má dnes. Salát neobsahoval kořenovou zeleninu, ale byl bohatý na majonézu a zbytky různých jídel.

První recept na smaženého kapra spolu s bramborovým salátem se v českých kuchařkách objevil až v roce 1924.

Varianty

s octovým dresinkem
se slaninou, ančovičkami nebo hořčicí.
s čerstvým bylinkovým nebo koprovým dresinkem a/nebo okurky, kapary a jiné koření.
s majonézou, jogurtem či zakysanou smetanou
se syrovou cibulí, vařenou cibulí nebo nakládanými cibulkami.
s natvrdo uvařenými vejci (kombinace bramborového a vaječného salátu)
se šunkou, nakládanými okurkami, kukuřicí, natvrdo uvařenými vejci a rajčetem (známý ve Francii jako salade piémontaise)
zatepla – vídeňský bramborový salát.
Staročeský salát – receptura Marie Janků-Sandtnerové
Moravský salát – variace vídeňského salátu

Pro moderní vánoční stůl

Chcete letos oživit tradici a překvapit své blízké novou verzí hlavního vánočního chodu? Vítězný Pánkův mistrovský salát z roku 2017 vám zaručí obdiv celé rodiny. Abyste si ušetřili energii na přípravu pokrmu, odpusťte si zdlouhavé nákupy a využijte komfort dovážky nákupu do vašeho domu. Na foodora MARKETU najdete několik tipů na nákup. Pro přípravu salátu využijte tento recept:

Bramborový salát co budete potřebovat:

  • 2 kg brambor A
  • 4 mrkve
  • 1 žlutá, červená a bílá cibule
  • 3 šalotky
  • 2 lahůdkové cibulky
  • 5 sterilovaných okurek
  • 1 červená kapie
  • 4 vejce,
  • 8 křepelčích vajec
  • 3 stonky řapíkatého celeru
  • 2 jablka různých odrůd
  • 5 lžic zeleného hrášku
  • 4 lžíce majonézy
  • 4 lžíce tatarské omáčky
  • 2 lžíce plnotučné hořčice
  • sůl, pepř, med

Postup:

Týden s předstihem spařte červenou kapii vařící vodou a nechejte ji naloženou v okurkové láku, aby „natáhla“ chuť.
Brambory si uvařte den předem v osolené vodě, nejlépe se hodí varný typ A. Po vychladnutí nakrájejte na kostičky. Přidejte uvařenou mrkev, cibuli, naloženou kapii, řapíkatý celer a okurky nakrájené na menší kostičky a hrášek. Uvařená slepičí a křepelčí vajíčka nechejte zchladnout a po očištění překrojte na strunovém kráječi, křepelčí vajíčka přidejte na dozdobení porcí. Nakrájená jablka připravte těsně před mícháním, aby nezhnědla. Na závěr přidejte sůl, pepř, majonézu, tatarskou omáčku, hořčici, několik kapek medu a opatrně promíchejte.

Zdroj: foodora MARKET

Markéta Pavelková https://www.krizovatkachuti.cz/author/redakce

redaktorka, fotografka, recenzentka a webová degustátorka :)

moto: "piš o tom cos zažil a ochutnal na vlastní kůži"

Mohlo by se vám také líbit

Více článků od autora